ברנארד ויליאמס

כל מה שרצית לדעת על ברנארד ויליאמס:
סר ברנארד ארתור אוון ויליאמס (באנגלית: Bernard Arthur Owen Williams;‏ 21 בספטמבר 1929 – 10 ביוני 2003) היה פילוסוף בריטי שעסק בפילוסופיה של המוסר, ויש האומרים שהיה החשוב בתקופתו.
משך למעלה מעשור שימש כמופקד הקתדרה לפילוסופיה על-שם נייטברידג', הקתדרה היוקרתית ביותר לפילוסופיה של אוניברסיטת קיימברידג', וכן כיהן כרקטור של קינגס קולג' בקיימברידג' קרוב לעשור, טרם נתמנה למחזיק הקתדרה לפילוסופיה על-שם דויטש באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.
שמו של ויליאמס יצא ברחבי העולם בזכות נסיונותיו להשיב את מחקר הפילוסופיה של המוסר ליסודותיו: להיסטוריה ולתרבות, לפוליטיקה ולפסיכולוגיה, ויותר מכל, ליוונים.
היו שתיארוהו כ-"פילוסוף אנליטי עם נשמה של הומניסט," אך הוא בתורו ראה עצמו סינתזיסט, בשואבו רעיונות מתחומים שדומה כי חדלו זה כבר לתקשר ביניהם כהלכה.
הוא דחה את הרדוקציוניזם המדעי והאבולוציוני, ואף נשמע מכנה את הרדוקציוניסטים "אלה שבאמת איני מחבב" משום שאינם יצירתיים מן הבחינה המוסרית, כך טען.
לדידו, הייתה המורכבות רבת-משמעות, בלתי ניתנת לצמצום ובעלת יופי בל יתואר.
ויליאמס אף נודע כאחד מתומכיהן הגדולים של הנשים באקדמיה, בראותו בנשים את האפשרות לסינתזה בין ההיגיון, לבין הרגש, שלתחושתו חמק מעיניה הביקורתיות של הפילוסופיה האנליטית.
הפילוסופית האמריקאית מרתה נוסבאום אמרה עליו כי היה "קרוב ככל האפשר להיות פמיניסט, עד כמה שאדם רב-עוצמה בדורו מסוגל היה להיות.
"
נלקח מויקיפדיה

הגדרות נוספות הקשורות לברנארד ויליאמס:
פילוסופים בריטים
פילוסופים של המוסר
פילוסופים של המאה ה-20
סגל אוניברסיטת קליפורניה בברקלי
אבירות בריטית
סגל אוניברסיטת קיימברידג'
סגל אוניברסיטת לונדון
סגל אוניברסיטת אוקספורד
בריטים חברי האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים
טייסי חיל האוויר המלכותי
אתאיסטים בריטים
פילוסופים אתאיסטים
ילידי 1929
נפטרים ב-2003