גסטרואנטרולוגיה

כל מה שרצית לדעת על גסטרואנטרולוגיה:
גסטרואנטרולוגיה (Gastroenterology, או גסטרולוגיה, Gastrology) היא ענף ברפואה העוסק בחקר מחלות מערכת העיכול.
התחום עוסק במחלות הוושט, הקיבה, התוספתן, המעי הדק והמעי הגס.
כמו כן, יש המכלילים בתוכו את הכבד.
במדינת ישראל הגסטרואנטרולוגיה עשויה להיות התמחות שנייה לאחר סיום ההתמחות במקצוע הרפואה הפנימית, או התמחות עצמאית, במסלול המשלב פרקי התמחות ברפואה פנימית.
חולים הפונים לרופא בעל תחום התמחות זה עוברים בדרך כלל בדיקה גופנית עם דגש על אזור הבטן ובמידת הצורך תבוצע על ידי הגסטרואנטרולוג בדיקה רקטלית על מנת להעריך הימצאות טחורים או חיפוש ממצא גושי באזור החלחולת.
על מנת להרחיב את הבירור יבצע הגסטרואנטרולוג, לעתים, בדיקות משלימות כגון גסטרוסקופיה, שמהותה הכנסת צינורית עם מצלמה דרך פיו של הנבדק המדגימה את מערכת העיכול העליונה (ושט, קיבה וחלקו הראשון של התריסריון) ומאתרת בעיקר כיבים, בקעים, דמם וממצאים החשודים כגידוליים.
בדיקה נוספת שייתכן ותבוצע היא קולונוסקופיה שמהותה העברת צינורית עם מצלמה דרך פי הטבעת של הנבדק על מנת להדגים את המעי הגס בכללותו.
בדיקה זו מאתרת בעיקר מחלות מעי דלקתיות, סעיפים (diverticulosis), וממצאים החשודים כגידוליים.
בדיקה נוספת שעלולה להיכלל בתחום הגסטרואנטרולוגיה הוא ביופסיית כבד שמטרתה היא לבדוק מחלות כ- היפטיטיס מסוגי A,B,C,D,E הנמצאות בכבד וכן דלקות נוספות.
הבדיקה מתבצאת על ידי החדרת מחט לתוך אזור הכבד והוצאת רקמה ממנה אשר לאחר מכן נבדקת.
ייתכנו הדמיות נוספות כגון CT בטן, צילום בטן ריק (ללא חומר ניגוד), חוקן עם חומר ניגוד או צילום של מערכת עיכול עליונה לאחר בליעת חומר ניגוד, בהתאם להערכת הצורך בכך על ידי הגסטרואנטרולוג.

נלקח מויקיפדיה

הגדרות נוספות הקשורות לגסטרואנטרולוגיה:
תחומים ברפואה
מערכת העיכול
רפואה פנימית