פרנקים

כל מה שרצית לדעת על פרנקים:
גאליהגאליםגאליה נארבוננסיסגאליה אקוויטניהמלחמת גאליהגאליה בלגיקהפרנקיםהאימפריה הפרנקיתהשושלת המרובינגיתהשושלת הקרולינגיתפרנקיה המערביתממלכת צרפתצרפת בעת החדשההמהפכה הצרפתיתהרפובליקה הראשונההקיסרות הראשונההרסטורציה של ממלכת צרפתהמונרכיה של יוליהרפובליקה השנייההקיסרות השנייההרפובליקה השלישיתצרפת של וישיצרפת החופשיתהממשלה הזמניתהרפובליקה הרביעיתהרפובליקה החמישיתצרפת שטחי השליטה של האימפריה הפרנקית, 481–841 מפה מדינית של אירופה ואסיה בתחילת המאה השישית.
הפרנקים (בלטינית: Franci או gens Francorum) היו איחוד של מספר שבטים גרמאניים שחלקו סממנים תרבותיים משותפים בתקופת נדידת העמים.
לאחר התיישבותם במרכז ומערב אירופה ובעיקר בגאליה הרומית, הייתה להם השפעה רבה על התקופה שאחרי נפילת האימפריה הרומית ועל אירופה של ימי הביניים.
הפרנקים נחשבים לגורם מרכזי בהיסטוריה של צרפת, גרמניה, הולנד, בלגיה ולוקסמבורג.
הפרנקים מוזכרים לראשונה בהיסטוריה הכתובה בסביבות השנה 260 לספירה.
לעיתים הם התאחדו עם שבטים שלא דיברו פרנקית, כמו הפריזים והסקסונים.
רוב הפרנקים חיו בגבולות הצפוניים של נהר הריין, באזור לו קראו הרומאים פרנקיה.
הם הפעילו מדי פעם לחץ על הגבולות הרומאים אך גם שירתו בצבא הרומאי וטיפסו בו לדרגות גבוהות.
לאחר מחצית המאה החמישית לספירה הם השתלטו על האזור בו נמצאת כיום הולנד ונכנסו לשטחי האימפריה הרומית עד לדלתא של נהר סכלדה, שם הם חסמו את אספקת הדגן לצבא הרומאי.
עם פשיטות מאוחרות יותר תחת הנהגתם של כלודיו וכילדריק הראשון הם התקדמו על הסכלדה והתבססו בסביבות העיר טורנה, משם הסאלים ניצחו לבסוף את הצבא הרומאי שנתמך על ידי פרנקים אחרים.
השושלת המרובינגית של כילדריק הראשון איחדה את כל הפרנקים בגאליה והרחיבה את השפעתה לטריטוריות אחרות עד ששושלת חדשה, השושלת הקרולינגית, לקחה את השלטון וכבשה חלק גדול ממערב אירופה.
תחת כלוביס הראשון הוקמה האימפריה הפרנקית (Regnum Francorum), פרנקיה, שהפכה מאוחר יותר ל"פרנקיה המזרחית" (האימפריה הרומית הקדושה) ו"פרנקיה המערבית" (צרפת).
הפרנקים השפיעו רבות על התפשטות הנצרות בצפון ובמערב אירופה והאימפריה הרומית הקדושה, גלגול של פרנקיה המזרחית, הייתה הגוף המדיני המרכזי במרכז ומערב אירופה בימי הביניים ולמעשה עד תחילת העת החדשה.
בנוסף, בשורשי שפות ודיאלקטים רבים באזורי גרמניה ובנלוקס (בלגיה, הולנד ולוקסמבורג) של ימינו עומדות השפות של הפרנקים.
הפרנקים הסאלים דיברו שפה שדמתה להולנדית העתיקה.
מספר אזורים חשובים באירופה המערבית והמרכזית נקראים על שם הפרנקים, הבולטת שבהם היא צרפת (בצרפתית: France, בגרמנית: Frankreich, ממלכת הפרנקים).
בגרמניה, אחד האזורים הגדולים בדרום המדינה נקרא פרנקוניה.

נלקח מויקיפדיה

הגדרות נוספות הקשורות לפרנקים:
פרנקים
עמים קדומים
גרמניה: היסטוריה
צרפת: היסטוריה